top of page
  • Yazarın fotoğrafıZeynep Seda Uslu

Başarı'ya Mektup

Güncelleme tarihi: 26 Tem 2023


Sevgili Başarı,


Senle kurduğum kişisel ilişkim üzerinden sana bu mektubu yazıyorum. Senin kadar soyut bir kavrama yüklenen anlamlar ve değerler o kadar fazla ki, varlığın birçok açıdan güzel bir deneyim olsa da ben senin ailenin reklam yüzü olduğunu düşünüyorum. Başarı'ya mektup yazarak yani sana bir mektup yazarak senin kadar göz önünde olmayan diğer aile üyelerine övgüde bulunmak isterim bu yazımda.


Çaba belki de en az ilgiyi gören ve doğası gereği çok da estetik olmayan bir aile ferdin senin. Halbuki seni en değerli kılan tarafın sana giden yolda gösterilen emekler olduğunu düşünüyorum. Tüm o zorlanmaların içinden geçmek ve üstesinden gelmek o yoldaki ödüllerin en büyüğü oluyor. Hatta seni daha da anlamlı ve değerli kılıyor.


Sebat ise seni hemen elde etmek isteyenlerin bunun mümkün olmadığını fark ettiklerinde geliştirmeleri gereken diğer bir özellik. Çabayı desteklemek ve sürdürmek için gerektiği kadar işler yolunda gitmediğinde de zamana güvenerek çalışmaya devam etmek için gerekiyor. İronik bir şekilde de gelişebilmesinin tek yolu o zorlanmaları yaşamaktan geçiyor.


Motivasyon ailendeki en popüler diğer üye olabilir. Her köşe başında motivasyonu oluşturacak ve destekleyecek cümlelere rastlamak çok mümkün artık günümüzde. Başlangıçtaki ateşi yakmak için olduğu kadar sonrasında da ateşin cılızlaşmaması için sürdürülebilmesi gerekiyor. Bunun için de sana giden yoldaki nedenlerimizin neler olduğunu iyi bilmek çok önemli. Böylece sözde veya şişirilmiş motivasyonlarla değil, hiç sönmeyen içeriden bir alev ile sana doğru yolumuza devam edebilmemizi destekliyor.


Başarısızlık ise senin en yakın kardeşin bence. Çünkü başarılı olan herkes başarısızlığın da nasıl olduğunu mutlaka deneyimler. Seni elde edenler o yolun en başındaki düşüşleri, dengesizlikleri, becerememeleri çok hatırlamıyor gibi görünebilir. Seni izleyenler o kişinin doğduğu günden beri böylesine harika bir kabiliyete sahip olduğunu düşünebilir. Çünkü o kadar iyidir ki artık, sanki onun ikinci doğası gibi olmuştur yaptığı iş. Halbuki her yapmak yapamamakla başlar.


Bir de senle kendini aynı kefeye koymaya çalışan bazı arkadaşların var bence; ün, popülarite ve zenginlik. Elbette onların kötü olduklarını söylemiyorum, aksine bu hayatta yaşanabilecek çok hoş deneyimler olduğu yadsınamaz ve isteyen herkesin ulaşmasını dilerim. Ama ünlü olmak başarılı olmak sayılmaz, popüler olmak da başarılı olmak sayılmaz ve zenginlik de başarı ile gelmeyebilir. O yüzden bunların hepsinin farklı kavramlar ve yaşamsal deneyimler olduğunun, hiçbirinin eşanlamlı olmadığının farkında olduğumu bilmeni isterim.


Bazen fazla abartıldığını düşünmeden edemiyorum. Bununla birlikte yanında sunduğun hediyelerin ve imkanların yadsınamayacak kadar da çok, biliyorum. Kişisel olarak hayatıma kattığın anlam hep çok kıymetli oldu. O nedenle seni tüm ailenin varlığını hatırlayarak ve onurlandırarak kovalamaya devam edeceğim ama artık bunu tükenmez bir acımasızlıkla değil, tanışıklığımızın verdiği güven ve sükunetle yapacağım.


Sevgiler,

Zeynep Seda Uslu

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Cev Şampiyonlar Ligi Yarıfinali

Bu sezon Avrupa’nın en büyük kupası olan Cev Şampiyonlar Ligi Yarıfinali 'ne gelindiğinde üç Türk takımını sahada görmenin sevincini yaşıyoruz. Yıllardır mücadele ettiğimiz güçlü Conegliano ve Milano

Comments


bottom of page